ZACK ROMAN
Męskie dodatki ślubne. Pokaż swój styl
Męskie dodatki ślubne. Pokaż swój styl

Męskie dodatki ślubne. Pokaż swój styl

 

Czym uzupełnić garnitur ślubny?

Dodatki powinny być najwyższej klasy.

W tym poradniku podpowiadamy, co wybrać, a czego się wystrzegać.

 

Jak sprawić, by Twój ubiór na wesele nabrał uroczystego charakteru? Z przyzwyczajenia piszemy „garnitur ślubny”, ale tak naprawdę mamy na myśli ciemny garnitur formalny. Wielu mężczyzn nosi go na co dzień do pracy. A przecież ślub to nie jest dzień jak co dzień!

Co zatem zrobić, by Twój garnitur zyskał oprawę należną szczególnej okazji?

Odpowiedzią są tradycyjne, prawdziwie eleganckie akcesoria męskie.

 

W tym wpisie prezentujemy dodatki zgodne z tradycją. Warto podkreślić, że kanon klasycznej elegancji nie jest tak sztywny, jak się niektórym wydaje. W jego ramach możemy zaznaczyć nasze upodobania i wyrazić nasz własny styl – choćby poprzez dobór kolorów, deseni i fasonów. Jednocześnie korzystamy z estetyki, nad którą pracowały pokolenia mężczyzn. Mamy więc pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Zanim przejdziemy do pozytywnych wzorców, zatrzymamy się jeszcze na tym, czego unikać. To ważne, bo w salonach ślubnych i na portalach aukcyjnych na przyszłych Panów Młodych czyha wiele pułapek. Zanim wydasz pieniądze pochopnie, przeczytaj ten wpis!

 

Dodatki ślubne męskie, których należy unikać

Przeglądając dodatki ślubne dla mężczyzn z oferty popularnych sklepów, łatwo natknąć się na rzeczy, których styl pozostawia wiele do życzenia. Błyszczące kamizelki z „jedwabiu syntetycznego” (czyli, mówiąc wprost, z plastiku), czarno-białe buty z ekoskóry (czyli z plastiku), poszetki z bliżej nieokreślonej „tkaniny wysokiej jakości” (czyli z plastiku) i fabrycznie wiązane muchy z poliestru (czyli z plastiku)… Jak widać, plastik niejedno ma imię, ale zawsze należy się go wystrzegać tak samo. Stawiamy tylko na naturalne tkaniny.

Osobną uwagę trzeba poświęcić koszulom. Przemysł ślubny oferuje nam wiele fasonów, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać dobrze, ale diabeł tkwi w szczegółach. Po pierwsze kolor ecru ma charakter dość swobodny i nie mieści się w ramach formalnej mody męskiej. Po prostu. Zamiast koszuli ecru należy wybrać śnieżnobiałą. Po drugie koszula smokingowa absolutnie nie jest przeznaczona – jak nazwa wskazuje – do noszenia ze zwykłym garniturem. Po trzecie kołnierzyk łamany (inaczej wingtip) pozostawmy tylko do fraka.

Tę listę można by rozszerzać w nieskończoność. Najważniejsze kwestie zostały jednak wyjaśnione. Teraz omówimy rekomendowane dodatki ślubne dla mężczyzn.

 

Do jednorzędowego garnituru – wełniana kamizelka ślubna

Wcześniej potępialiśmy poliestrowe koszmarki, ale kamizelka sama w sobie jest świetnym dodatkiem dla Pana Młodego. Pod warunkiem oczywiście, że będzie dobrze dopasowana i wykonana z naturalnej tkaniny dobrej klasy. Lekka wełna czesankowa wygląda szykownie i dobrze się nosi.

Do łask wraca klasycznie zestawienie ciemnego garnituru z jasną kamizelką. Granat świetnie wygląda z różnymi odcieniami szarości. Swoją oryginalność możesz zaznaczyć, wybierając kamizelkę w drobny deseń albo w rzadko spotykanym fasonie dwurzędowym.

 

Mucha do garnituru ślubnego… czy raczej krawat?

Przemysł ślubny lata temu oszalał na punkcie wyszukanych ozdób pod szyję i nic nie wskazuje, by to szaleństwo miało się skończyć. Muszniki i plastrony są wprawdzie częścią historii ubioru, ale dziś noszenie ich niemal zawsze kończy się źle. Zamiast ryzykować, lepiej wybrać klasyczną muchę lub krawat.

Muchę widujemy dziś rzadko, dlatego, chcąc podkreślić wyjątkowy charakter dnia, warto zdecydować się właśnie na nią. Pamiętajmy jednak, by był to naprawdę elegancki dodatek z naturalnej tkaniny. Możemy wybrać matową wełnę albo lekko połyskujący jedwab. Uwaga, mucha ślubna, aby żyła i nie wyglądała zbyt sztywno, musi być wiązana ręcznie, a nie fabrycznie!

A czy krawat dla Pana Młodego jest dobrym wyborem?

Oczywiście! Ale znowu należy zadbać o to, by dodatek miał odświętny charakter. Naszym typem są lekko połyskujące krawaty z grenadyny jedwabnej, rzadko spotykanego u nas materiału, który sprowadzamy z włoskich tkalni.

 

Poszetka jedwabna albo lniana

Kolejnym elementem ubioru, który podkreśli rangę wydarzenia, jest poszetka, czyli ozdobna chustka. Najbardziej formalne to te najprostsze. Biała poszetka z lnu ma surowy charakter. Wkładamy ją do kieszonki tak, by wyeksponować ręcznie obszyte brzegi.

Z kolei biała poszetka z jedwabiu wyraża finezję i indywidualność. Formujemy ją w niewielki puff.

 

Koszula do garnituru ślubnego

Jak już wspomnieliśmy, koszula powinna być biała jak śnieg. Pamiętajmy, że klasyczny kołnierzyk ma sięgać do kołnierza marynarki, bo inaczej powstaje luka, która nie wygląda estetycznie. Poza tym zbyt małe kołnierzyki optycznie poszerzają twarz.

 

Buty ślubne oxfordy

Formalnym obuwiem męskim są proste i eleganckie oxfordy. Ich kupna absolutnie nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Znalezienie butów, które pasują idealnie, może być czasochłonne. Co więcej, przed ślubem warto je założyć przynajmniej kilka razy, żeby miały czas dopasować się do stopy. Uniwersalnym wyborem do ciemnego garnituru są oxfordy w kolorze czarnym. Jeśli wypolerujesz je na wysoki połysk, będą odpowiednie także do smokingu.

 

Dodatki do smokingu, czyli black tie

Jeśli zdecydujesz się na smoking ślubny, to pamiętaj, że styl black tie jak żaden inny nie wybacza nieudanych eksperymentów. W tym wypadku naprawdę najrozsądniej jest podporządkować się zasadom dress code’u. One nie powstały po to, by nas pognębić, ale po to, by stworzyć głęboko spójny i estetyczny ubiór.

Czarna mucha, pas smokingowy, śnieżnobiała koszula – to wszystko klasyczne elementy zestawu. Nie należy też zapominać o detalach, jak ozdobne spinki i szelki z mory. Całość złoży się na perfekcyjny zestaw black tie.

 

Podsumowując, klasyki nie należy się bać, wręcz przeciwnie. Warto jej ufać, bo w przypadku wątpliwości, to ona wyprowadza nas z opałów. Indywidualność wyrażana subtelnymi środkami zyskuje największe uznanie.

Pamiętajmy, by stawiać wyłącznie na naturalne tkaniny, które mają dyskretny styl, oddychają i po prostu żyją. Oczywiście kosztują więcej do tych z plastiku, ale są warte swojej ceny.

Powyżej zaprezentowaliśmy porady, które odnoszą się do tradycyjnego zestawu garniturowego lub smokingowego. Jeśli szykujesz się na alternatywne wesele w stylu boho, to garść pomysłów znajdziesz w osobnym wpisie. A gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości, napisz na Facebookowej grupie Talk to Zack albo po prostu odwiedź nas w butiku!

 

Przygotuj się na ślub z naszym blogiem!

Garnitur ślubny. Jaki wybrać?

Pan Młody w stylu boho

Buty oxfordy męskie. Na wielkie wyjścia i na co dzień

Szelki do garnituru. Pora się przekonać!

Jak złożyć poszetkę?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium