ZACK ROMAN
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Black tie, czyli tajemnica czarnej muchy

Black Tie jest to formalny strój wieczorowy. Wbrew nazwie, sugerującej, że obowiązkowym elementem tej stylizacji jest czarny krawat, to jednak czarna mucha jest bazową częścią tego ubioru

Black Tie - klasyka w najlepszym wydaniu

Dress code black tie swoje korzenie ma w historii brytyjskiej arystokracji. A sięga ona bagatela aż XIX wieku. Black tie w tamtych czasach był mniej formalnym sposobem na elegancki strój, jaki tradycyjnie zakładano wieczorem - po godzinie siódmej wieczorem. Black tie był obowiązkowym zestawem każdego gentlemana. 

Powoli elegancki strój z obowiązkową czarną muchą zaczął zastępować modny frak, a po drugiej wojnie światowej to właśnie smoking zyskał miano najmodniejszego - i jednocześnie najchętniej przez mężczyzn wybieranego - stroju wieczorowego. 

Dress code black tie

Co właściwie oznacza ta nazwa i jak ubierać się według tego klasycznego wzorca? Zasada jest prosta, należy tylko nie wpaść w pułapkę dosłownego tłumaczenia nazwy z języka angielskiego na język polski. Chociaż black tie oznacza “czarny krawat”, do smokingu nie zakładamy tzw. zwisu męskiego, ale czarną, klasyczną muchę. 

Czarny smoking należy zestawić z białą, elegancką koszulą z łamanym kołnierzykiem. Może być ona zdobiona drobnymi plisami. Mankiety zapnij spinkami, pod kołnierzykiem oczywiście umieść muszkę. Całość uzupełni kamizelka i wiązane, lakierowane półbuty.

Styl black tie to połączenie czerni i bieli - a więc zestaw klasyczny, elegancki, ponadczasowy. Ewentualnie dopuszczalny jest również kolor granatowy - ale tylko jako kolor materiału, z jakiego wykonano spodnie i kamizelkę. Koszula musi być obowiązkowo biała. Zrezygnuj też z kolorowych poszetek.

Idealnym uzupełnieniem smokingu jest również pas smokingowy, zwany też pasem hiszpańskim. Pas smokingowy pasuje do smokingu jednorzędowego. Przy zakładaniu zwróć uwagę, żeby plisy skierowane były ku górze.

Dla kogo black tie?

Ten klasyczny zestaw sprawdzi się przy wielu okazjach. Czarny smoking z białą koszulą i muchą polecamy na premiery w teatrze, operze czy filharmonii. Możesz też zachwycić swoją elegancją również na weselu jako gość i na innych oficjalnych uroczystościach. 

Warto przy tym zaznaczyć, że black tie to strój raczej wieczorowy. W dzień rzadko można spotkać mężczyzn w takim ubiorze. Zasadniczo również gospodarze nie powinni od swoich gości wymagać takiego dress code, jeśli nie zapraszają ich na wieczór - po siódmej wieczorem.

Formalna odsłona męskiej mody

Black tie to zdecydowanie strój wieczorowy, elegancki, formalny - nadający się na uroczyste i podniosłe okazje. Dzięki temu, że marka Zack Roman wybiera tylko materiały najwyższej jakości, w tak formalnym stroju będziesz jednak czuć się swobodnie i komfortowo. Nasze ubrania powstają z najwyższą starannością, z myślą nie tylko o wyglądzie, ale też o Twojej wygodzie.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium