Płaszcz Dyplomatka, ambasador, szara, wełniana
Opis
Płaszcz dyplomatka ambasador. Najbardziej formalny płaszcz męski
Jednorzędowa dyplomatka (ang. chesterfield coat) ambasador to podstawowy element męskiej garderoby. Niezbędna przy uroczystych okazjach, sprawdzi się także w stylu smart casual.
Szary, klasyczny kolor sprawia, że płaszcz Zack Roman pasuje idealnie do zestawów dziennych.
Krój oraz proporcje nawiązują do brytyjskiej tradycji. Ze względu na wyraźne wcięcie w talii i finezyjne detale płaszcz prezentuje się jednak nowocześnie.
Płaszcz został wyprodukowany w Polsce z polskiej tkaniny ambasador (sukno wełniane). Materiał pochodzi z jednej z ostatnich polskich tkalni kontynuujących dziedzictwo legendarnych bielskich zakładów włókienniczych.
Tło produkcyjno-projektowe
Poszukując tkanin na zimowe płaszcze zadaliśmy sobie pytanie, czy naprawdę nie ma już polskiej wełny? Czy musimy zawsze wszystko importować z Anglii i Włoch? Szczęśliwie znaleźliśmy ostatnią polską tkalnie, kontynuującą bielskie tradycje wełniane. Ich wełniane sukno okazało się nie gorsze od odpowiedników angielskich, z których często korzystaliśmy w ubiegłych kolekcjach.
A co mogliśmy zrobić jeszcze lepiej? Zamiast wysyłać płaszcze do szwalni w innym kraju UE lub nawet na Daleki Wschód zdecydowaliśmy się odszyć płaszcze w Polsce, w małej rodzinnej szwalni z Podkarpacia. Współpracujemy z nimi już od kilku lat i mogliśmy im zaufać. Po pół roku prac wprowadziliśmy w życie polski projekt płaszczowy, a otrzymany produkt jest najwyższej jakości. W Polsce też można uszyć produkt wysokiej jakości wykonany z wysokogatunkowej polskiej wełny, który można postawić w równym rzędzie z podobnymi wyrobami z Anglii czy Włoch.
Bielska wełna – znany na całym świecie wyrób bielskiego przemysłu.
Co wyróżnia nasz płaszcz? Uszyliśmy go w Polsce ze słynnej bielskiej wełny. Produkcja wełny w Bielsko-Białej ma długą historię sięgającą XVI wieku. W XIX w. miasto stało się ważnym ośrodkiem tekstylnym, a produkcja wełny była jednym z filarów miejscowej gospodarki. W 1910 r., jeszcze w Austro-Węgrzech, działało w mieście aż 86 firm branży wełnianej.
W dwudziestoleciu międzywojennym, w odrodzonej Polsce, Bielsko-Biała stała się drugim największym ośrodkiem włókienniczym. Wysokogatunkowa bielska wełna była najbardziej pożądanym materiałem na eleganckie ubrania.
Po II wojnie światowej nastąpił okres nacjonalizacji przedsiębiorstw, firmy upaństwowiono i rozpoczęto łączenie je w bardzo duże przedsiębiorstwa. Powstały takie konglomeraty jak Merilana, Bewelana, Rytex, Finex, Lanex, Weldoro czy Welux. Wciąż produkowano wełnę najwyższej jakości - 37% było wysyłane na export do 28 krajów na wszystkich kontynentach. Jeszcze w lat. 80 bielska wełna miała znak wysokiej jakości i z uniesionym czołem można było ją postawić obok angielskich produktów włókienniczych. W lat 90. nastąpił upadek bielskiego przemysłu wełnianego. Wysoka inflacja, zmiana warunków finansowych, zalew rynku tanimi tekstyliami z Chin, brak zainteresowania ze strony polskiego rządku, braku pomysłów na dalszy rozwój w nowej rzeczywistości gospodarczej.
Bielska wełna o gęstym splocie, znana również jako "Ambasador" w krainie tkanin wełnianych, wyróżnia się jako wyjątkowo ciepła i solidna. Jej charakterystyczna bardzo ścisła struktura nadaje jej pewną sztywność, co przekłada się na trwałość oraz zdolność do utrzymania kształtu. Przy tym tkanina ta nie jest podatna na gniecenie się, ma matową fakturę co czyni ją doskonałym wyborem na odzież zimową. Wełniane sukno ma doskonale właściwości termoizolacyjne, chroni przed deszczem i wiatrem. W rezultacie jest często używane na płaszcze wojskowe.
W szczególności tkanina "Ambasador" wydaje się stworzona dla płaszczy o klasycznym, prostym kroju. To materiał, który w znakomity sposób łączy funkcjonalność z estetyką, zapewniając ciepło w chłodniejsze dni oraz prezentując się wyjątkowo stylowo.
Szary płaszcz jednorzędowy dyplomatka:
- 100% polska wełna, podszewka: 100% wiskoza
- jednorzędowy krój
- zapięcie na dwa i pół guzika
- jedna butonierka
- szerokie klapy otwarte
- kieszonka piersiowa w łódeczkę – barchetta
- guziki rogowe
- Tkanina z Polski
- Kraj produkcji: Polska