Zack Roman - Sartorial Brand
Wersje językowe
do kasy suma: 0,00 zł
Vademecum poprawek krawieckich
Vademecum poprawek krawieckich

Poprawki krawieckie

Idealnie dopasowane ubrania to podstawa doskonałego wyglądu każdego eleganckiego mężczyzny. Jednak nie zawsze mamy możliwość znalezienia doskonałego ubrania. Czasami po prostu zmienia się nam sylwetka a jednocześnie nie chcemy pozbywać się dobrze wyglądającego garnituru, koszuli czy marynarki.

Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym wyjściem będą poprawki krawieckie. Jeżeli zostaną wykonane profesjonalnie, nikt nie będzie w stanie zauważyć, że dana rzeczy była modyfikowana. Warunkiem jest oczywiście wybór profesjonalnej pracowni krawieckiej oraz przygotowanie poprawek przez wykwalifikowanego eksperta.

Jakie rzeczy można poprawiać?

Często pojawia się pytanie - jakie poprawki krawieckie są bezpieczne oraz jakie ubrania można bez obaw „poprawiać”? Zacznijmy od taliowania. To rodzaj poprawki, który bez problemu można wykonać w marynarce oraz koszuli. Taliowanie, czyli dopasowanie do sylwetki jest bardzo częstą poprawką, zwłaszcza w garniturach ślubnych, gdzie każdy detal musi wyglądać doskonale.

 Jeżeli chodzi o spodnie, możemy je bardziej dopasować do sylwetki, jednak tu zalecamy przede wszystkim skracanie lub przedłużanie spodni. Jest to ten rodzaj poprawki, którą również wykonujemy bez większych problemów.

W obydwu przypadkach kluczowe jest oczywiście profesjonalne zdjęcie miary oraz odpowiednie przygotowanie wybranych poprawek. Inaczej nawet najlepsza pracowania krawiecka nie wykona ich w pełni poprawnie.

  

 

Jakich rzeczy nie należy poprawiać?

W zasadzie nie ma katalogu rzeczy których nie można poprawiać. W przypadku mody męskiej, większość ubrań możemy poprawiać. Kluczowy jest oczywiście zakres poprawek które mamy do wykonania. Nie możemy zbytnio skrócić spodni lub marynarki ponieważ straci ona swój fason i krój. Kluczowy jest też w tym przypadku tzw. „zapas konstrukcyjny”, który jest technicznym ograniczeniem przy dokonywaniu poprawek.

 Na co zwracać uwagę podczas poprawek krawieckich - zwężanie / taliowanie?

Przede wszystkim na to, aby ubranie nie straciło swojego fasonu. Należy pamiętać, że marynarkę można modyfikować w granicach jednego rozmiaru. Nie należy także dokonywać zbyt „agresywnych” modyfikacji. Zbyt mocne skrócenie marynarki albo zwężenie koszuli spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Całość straci swój krój i fason a elegancka marynarka czy koszula będą wyglądały na zbyt małe, krótkie lub zbyt duże. Zbyt krótka koszula może dodatkowo „wychodzić ze spodni”, co zdecydowanie nie powinno to mieć miejsca w przypadku eleganckiej męskiej stylizacji.

Kilka słów poświęcimy także marynarce, ponieważ wielokrotnie spotykamy się z chęcią bardzo mocnego dopasowywania tego elementu garderoby do sylwetki. Należy pamiętać, że marynarka nie powinna być zbyt mocno dopasowana. Nie może mieć za wąskich ramion oraz za mocno opinać się na plecach czy bicepsie. Tworzy to mało eleganckie załamania i marszczenia, które nie powinny pojawiać się w męskich stylizacjach.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku spodni. Należy pamiętać, że eleganckie spodnie nie mogą się za bardzo opinać. Muszą także zachować swój krój oraz elegancki kant. Złe ułożenie podczas siadania, opinający się materiał na udach lub zbyt krótkie spodnie nie przystoją eleganckiemu mężczyźnie.

Jeżeli chodzi o spodnie casualowe, tu długość może być nieco mniejsza, tak aby widoczna była kostka / skarpeta. Należy jednak pamiętać że wszystkie poprawki należy robić z ogromnym wyczuciem. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na idealne poprawki krawieckie.

 

 

Na co zwracać uwagę podczas poprawek krawieckich - poszerzanie?

Podobnie jak w przypadku zwężania należy zwracać uwagę na to aby ubranie zachowało swój fason. Ograniczeniem technicznych przy poprawkach krawieckich jest wspomniany wcześniej zapas techniczny. O ile przy taliowaniu ma on mniejsze znaczenie, tak w przypadku poszerzania mamy ograniczone pole manewru do ilości dostępnego materiału z „zapasu”.

W przypadku poszerzania należy także pamiętać, że rzeczy na szwach były modyfikowane i należy wziąć to pod uwagę podczas prania i pielęgnacji. Czasami, kolor tkaniny „z zapasu” może delikatnie odbiegać od pierwotnego koloru ubrania. Należy mieć to na uwadze decydując się na ten rodzaj poprawek krawieckich. I oczywiście, nie zawsze zapas jest wystarczający na dokonanie odpowiedniej korekty krawieckiej.

 

 

Newsletter
Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i promocjami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium