ZACK ROMAN
Najlepiej ubrane filmy. Netflix dla fanów sartorialnej mody
Najlepiej ubrane filmy. Netflix dla fanów sartorialnej mody

Zostajesz w domu?

To jeszcze nie powód, by rezygnować z męskiego stylu!

Specjalnie dla zwolenników klasyki wybraliśmy najlepsze filmy na Netflix.

 

 

 

 

 

 

 

 

Męska elegancja to nie tylko narzędzie do budowania świetnego wizerunku, ale też po prostu wizualna przyjemność. Jeśli jesteś fanem klasycznej mody, to na pewno chętnie obejrzysz mocną fabułę z ciekawie ubranymi bohaterami. Dlatego dokładnie sprawdziliśmy, co ma w swoich zasobach platforma Netflix. Filmy, które wybraliśmy, to 13 fantastycznych produkcji z ostatnich 30 lat. Crème de la crème! Na naszej liście znajdziesz wyłącznie takie filmy, które potrafią wciągnąć, mają walory artystyczne, a przy okazji pozwalają zawiesić oko na wielu ciekawych zestawach. Znaczna część kostiumów nie nadaje się wprawdzie do kopiowania na co dzień… ale każdy z filmów zapewnia mocną dawkę estetycznych inspiracji. Do dzieła!


Chłopcy z ferajny, reż. Martin Scorsese, 1990

Film błyskotliwy, szalony, ale też zabawny. Tak, możemy się z tego śmiać, bo nie spotykamy nowojorskich gangsterów na co dzień. Oczywiście chłopcy z ferajny w swoim zamiłowaniu do blichtru przekroczyli granicę kiczu. Ale trzeba im oddać, że znali się na dobrych tkaninach garniturowych i efektownych kontrastach. Na szczególną uwagę zasługują też ciemnowiśniowe kurtki Raya Liotty i Roberta DeNiro. Dziś takie skóry powoli wracają do łask. Kostiumy, wnętrza knajp i rezydencji, samochody, gra aktorska – wszystko to składa się na niezapomniane widowisko… Ciekawsze od zaprezentowanego niedawno Irlandczyka.

Czas patriotów, reż. Philip Noyce, 1992

W ekranizacji bestsellera Toma Clancy’ego jest wszystko, czego trzeba w sensacyjnej fabule. Mamy tu tajne służby, śmiertelne zagrożenie i dobrego bohatera na właściwym miejscu. W tej roli Harrison Ford, który udowadnia, że szary garnitur równie dobrze nadaje się na wykład, jak i do walki z terrorystami.

Firma, reż. Sydney Pollack, 1993

Jeśli chcesz się przyjrzeć modzie białych kołnierzyków z epoki Clintona, to dobrze trafiłeś. Przy okazji Tom Cruise odsłoni przed Tobą mroczne tajemnice potężnej firmy prawniczej. Aktor świetnie wygląda tu nie tylko w minimalistycznych garniturach, ale też w ramonesce i jeansach.

Donnie Brasco, reż. Mike Newell, 1997

Johnny Depp jako agent FBI i Al Pacino w roli mafiosa, który za bardzo mu zaufał. Mocno nieformalne marynarki i kubańskie kołnierze, charakterystyczne dla stylu portretowanych tu gangsterów, są dziś eksploatowane przez trendsetterów. Między innymi przez Łukasza Masłowskiego, czyli Outdersena, który często współpracuje z Zack Roman.

Kultowy film trzyma w napięciu, porusza, a jednocześnie bawi. Obiektem żartów są też ubrania – w jednej ze scen Pacino wyśmiewa jeansy Deppa: „Kup sobie porządne spodnie. To nie jest cholerne rodeo. Ubieraj się jak ja.” My nie jesteśmy w stosunku do jeansów tak bardzo krytyczni, ale warto pamiętać, że istnieją też wełniane spodnie.

Chicago, reż. Rob Marshall, 2002

Wielkie widowisko o silnych kobietach z nieczystym sumieniem i ich prawniku. W tej roli Richard Gere, który nosi wszystko, co najciekawsze w chicagowskiej modzie z epoki prohibicji. Film otrzymał sześć Oskarów, w tym za najlepsze kostiumy. Czy trzeba dalszych rekomendacji?

Wrogowie publiczni, reż. Michael Mann, 2009

Opowieść zachwycająca rozmachem i realistycznymi detalami. W sprytnego gangstera wcielił się Johnny Depp, a rolę niezwykle zdeterminowanego agenta FBI otrzymał Christian Bale. Obaj wyglądają tu fantastycznie.

Sherlock Holmes, reż. Guy Ritchie, 2009

Jak to zwykle z filmami Ritchiego bywa, trudno od tej historii oderwać wzrok. Holmes z Robertem Downeyem Juniorem i Jude’em Law w roli Watsona oferuje fenomenalną rozrywkę. Jednocześnie możemy obserwować wielką galerię elegantów, ekscentryków i zakapiorów wiktoriańskiej Anglii. Warto.

O północy w Paryżu, reż. Woody Allen, 2011

Jak by to było cofnąć się na chwilę do epoki, gdy w paryskich knajpach przesiadywali najwięksi esteci: Pablo Picasso, Francis Scott Fitzgerald i Salvador Dali? Łatwo się przekonać, włączając film Allena z zabawnym Owenem Wilsonem w roli głównej. Ale uwaga! Po seansie będziesz chciał włożyć coś naprawdę szykownego na wieczór.

Django, reż. Quentin Tarantino, 2012

Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek naśladował kostiumy z tego westernu, ale nie mogliśmy ich tu pominąć. Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio i inni aktorzy prezentują się tu w tak szykownych ubraniach, że nie sposób ich zapomnieć. A Jamie Foxx w roli Django okazał się trendsetterem – jego zielona kurtka sztruksowa i miodowe spodnie zapowiedziały powrót ciepłych kolorów i miękkich tkanin do męskiej mody.

Gangster Squad. Pogromcy mafii, reż. Ruben Fleischer, 2013

Opowieść o policjantach z powojennego Los Angeles, którzy nie cofną się przed niczym, by dopaść potężnego bossa. Ryan Gosling w szarych garniturach trzyczęściowych wygląda efektownie i całkiem modnie. Klasyka okazuje się ponadczasowa.

Wilk z Wall Street, reż. Martin Scorsese, 2013

Ekstrakt z kapitalizmu schyłkowych lat 80., gdy na Wall Street możliwe wydawało się wszystko. Film jest tak szalony i nieszablonowy, że trudno zaklasyfikować go gatunkowo. Jednocześnie garnitury bardzo wiele tu komunikują, podkreślając osobowość bohaterów. A DiCaprio w roli głównej wypadł wprost niesamowicie – Oskara nie dostał chyba przez pomyłkę.

Wielki Gatsby, reż. Baz Luhrmann, 2013

Efektowna ekranizacja słynnej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda. Ameryka lat 20. naprawdę wiedziała, co to szyk, więc twórcy filmu mieli skąd czerpać. Nic dziwnego, że Gatsby ląduje na niemal każdej liście najlepiej ubranych obrazów. Statuetka Amerykańskiej Akademii Filmowej za kostiumy nie wzięła się znikąd. DiCaprio w roli tytułowej może nam posłużyć za wzór – jak należy nosić black tie, a jak biały garnitur… o ile starczy nam odwagi.

Nić widmo, reż. Paul Thomas Anderson, 2017

Poruszający film o związku między kreatorem mody a zwykłą na pozór dziewczyną. Gratka dla tych, którzy – jak główny bohater, grany przez Daniela Day-Lewisa – potrafią docenić perfekcję prostych form. Nic dziwnego, że film otrzymał Oskara za najlepsze kostiumy.

Kiedy nie można iść do kina, pozostaje jeszcze Netflix. Najlepsze filmy są na wyciągnięcie ręki, a wśród nich nie brakuje tych świetnie ubranych. Jesteśmy pewni, że na naszej liście znajdziesz coś dla siebie.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium