ZACK ROMAN
Sport w wełnie? Przekonaj się sam!
Sport w wełnie? Przekonaj się sam!

By sprostać pogodzie, ubrania sportowe muszą być uszyte z materiałów, które są gotowe na zderzenie z wiatrem, chłodem i niskimi temperaturami.

Oprócz tego dzianina powinna mieć również certyfikaty, które wpisują się w założenia naszej marki. Postanowiliśmy zaufać naturze

Tak jak bracia Wright przy budowie pierwszego samolotu pożytkowali się analizą lotu ptaków, tak i my zdecydowaliśmy się poszukać najbardziej sprawdzonych rozwiązań.

Wystarczyło przyjrzeć się merynosom.

Są to owce, występujące między innymi na terenie Nowej Zelandii, Australii, na zielonych równinach Republiki Południowej, Afryki lub na górzystym terenie Ameryki Południowej.

Merynosy cechują się genialnym futrem. 

Warunki w których żyją, sprawiły, że wykształciły futro o iście genialnych właściwościach. Merynosy wywodzą się z Azji, ale na wielką skalę zaczęli hodować je mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. Na statkach hiszpańskich i portugalskich odkrywców dotarły następnie do Nowej Zelandii – i tam, u podnóża Alp Południowych, zadomowiły się na stałe. Szybko przystosowały się do trudnych warunków, jakie na tych terenach panują. Niestraszny im ekstremalnie silny wiatr i ogromne wahania temperatury, które latem dochodzą do 40°C, a zimą spadają do -30°C.Tę niezwykłą wytrzymałość zapewnia merynosom ich sierść, która wyróżnia się niezwykłą gęstością. Tajemnica jej skuteczności tkwi w grubości pojedynczego włókna. Każde z nich jest zdumiewająco cienkie (nawet trzy razy cieńsze niż ludzki włos!), a swoją strukturą przypomina nitki pajęczej sieci. Pomiędzy tymi włóknami tworzą się przestrzenie wypełnione powietrzem, które izolują od ekstremalnych temperatur – zarówno wysokich, jak i niskich. A my, postanowiliśmy je jeszcze ulepszyć :). 

Postanowiliśmy je jeszcze ulepszyć :)

Mamy wełnę z technologią CompACT3, co oznacza, że jest o 30%bardziej wytrzymała, 20% bardziej rozciągliwa i 15% bardziej miękka dla skóry. Ale o certyfikatach które ma nasza odzież, już pisaliśmy. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy wspomnieć Wam o mikronach. Jeśli interesujecie się odzieżą którą nosicie, na pewno spotkaliście się już z tym słowem. Dlaczego informacja ta ma tak duże znaczenie? Zacznijmy od początku :)

Dzianina z której wykonaliśmy naszą kolekcję jest stworzona do aktywności fizycznej. Przetestuj ją sam. 

Materiały z których szyjemy ubrania dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Tkaniny i dzianiny. Tkaniny, jak sama nazwa wskazuje, są tkane. Oznacza to, że są tworzone z włókien poprzecznych i pionowych, układanych na krzyż. Dlatego, są mniej rozciągliwe niż dzianiny. To również ma swoje plusy, ale nie tego oczekiwaliśmy od odzieży sportowej. Dzianinę z kolei, tworzy się z przędzy układającej się w oczka. Dzięki temu, jest ona bardzo rozciągliwa i komfortowa w dotyku. 

Co mają do tego mikrony? I czym w ogóle są? Mikron to jednostka miary którą wykorzystujemy do mierzenia szerokości włókna, z którego wykonana jest dany materiał.  Grubość włókna jest bardzo istotną cechą, bo ma przełożenie na odczucie włókna w dotyku. W dużym uproszczeniu, im cieńsze włókno tym delikatniejsze wyroby które z niego powstają. Włókna dzieli się na kilka grup, w zależności od ich szerokości.

  • Ex Super Royal - poniżej 16
  • Ultrafine / Royal Baby - 16-18
  • Superfine / Baby - 18-20
  • Fine - 20-23
  • Medium - 23-26
  • Strong - 26-30
  • X Strong - powyżej 30

Jak sami widzicie, dzianina z której wykonaliśmy naszą kolekcję sportową, plasuje się w tym rankingu bardzo wysoko. 

Dowiedziono, że gdy grubość włókna przekracza 22 mikrony dzianina zaczyna być niekomfortowa w noszeniu. Grubsze włókno też ma swoje zastosowanie, ale w innym rodzaju wyrobów. Każdy rodzaj wełny możemy oceniać względem wielu czynników. Niewątpliwie najważniejsza jest jednak jej miękkość. Dla każdego z nas istotne jest także to czy dany wełniany produkt „gryzie” czy nie. Miękkość rozumie się poprzez grubość włókien, wyrażoną w mikronach. Im jest mniejsza, tym wełna jest bardziej miękka i nie „gryzie”.

Dzianina merino zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. 

Właśnie dlatego, tak ważne dla nas było to, by dzianina z której uszyta jest nasza kolekcja sportowa była jak najlepszej jakości. Tylko w ten sposób, mogliśmy zyskać pewność, że będzie ona przyjemna w dotyku. Oraz, że będzie cechować się doskonałymi wartościami termoregulacyjnymi. Zaletą wszystkich włókien naturalnych jest to, że przepuszczają one powietrze. Dzięki temu, są dużo bardziej komfortowe podczas aktywności fizycznej niż sztuczne.  Zewnętrzna strona tego niezwykłego materiału składa się z łusek, które tworzą mikrokanaliki, umożliwiające stałą wymianę powietrza. Przepływ powietrza spowodowany jest również dużą dynamiką włosa. Jest to zdolność włosa wełny do kurczenia się i rozprężania pod wpływem temperatury.

Otrzymujemy materiał który nie tylko oddycha, ale również grzeje. 

Dzięki temu, że włókna wełny merino są bardzo cienkie, zapewniają one doskonałą cyrkulację powietrza. Ale, przez to, że są tak gęsto ułożone, zatrzymują one ciepło. W efekcie otrzymujemy materiał, który nie tylko, kolokwialnie mówiąc ,,oddycha". Zatrzymuje on również ciepło naszego ciała, dzięki czemu grzeje. Poliester z kolei, nie ma praktycznie żadnych właściwości termoregulacyjnych, czy pozwalających na cyrkulację powietrza. To tak, jakbyśmy ćwiczyli w foliowym worku.

Wełna ma również właściwości higroskopijne. Oznacza to, że wchłonie ona pot, dzięki czemu na czas treningu pozostaniesz suchy, a odzież w której ćwiczysz, dalej będzie komfortowa. Tu dochodzimy do kolejnej genialnej właściwości wełny merino. Nie wchłania ona zapachów. Ma również działanie bakteriobójcze dzięki czemu masz pewność, że Twoja odzież pozostanie higieniczna i czysta. Wykazuje się naturalną odpornością na gromadzenie ładunków elektrostatycznych, co sprawia, że nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, a wraz z nim – mikrobów. Dzieje się tak dzięki lanolinie. Lanolina pokrywa włókna wełny, nie dopuszczając również do wnikania zabrudzeń. Powleka ona każde włókno, zabijając bakterie i roztocza. Wełna jest surowcem zdrowym i przyjaznym dla naszego organizmu. 

Jak sami widzicie, materiału idealnego do aktywności fizycznej, nie trzeba było wymyślać na nowo. Wystarczyło zaufać naturze. Dzięki temu, macie możliwość ćwiczenia w najlepszej jakościowo odzieży sportowej. 

Sprawdź naszą kolekcję!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium