
Zacznijmy ten krótki wpis od tego, że od poprawnej pielęgnacji buta zależy jego żywotność.
Gdy skóra będzie regularnie pielęgnowana i pastowana to dana para butów może Ci służyć przez minimum 5 lat.
Po co kupować kolejną parę butów i od nowa je rozchodzić, jak można poświęcić około 2 godziny, wyciszyć się i zadbać o swoje najwygodniejsze buty w szafie.
Do trzech podstawowych rodzajów skór, z jakiej są robione buty, wymienimy środki do pełnej i kompleksowej pielęgnacji buta i pokrótce opiszemy cały proces.
Środki do pielęgnacji będą pochodzić od marki Saphir z linii Medaile d'Or. Jest to ekskluzywna i jedna z najlepszych marek, które produkują środki do pielęgnacji obuwia. Pamiętajmy też, że najważniejszym krokiem w utrzymaniu butów w dobrym stanie jest używanie prawideł cedrowych. Dzięki nim nie powstają brzydkie zagniecenia w okolicy przyszwy, skóra na bucie utrzymywana jest w ciągłym naprężeniu, a przede wszystkim prawidła wchłaniają wilgoć i mają właściwości antybakteryjne.
Nie przedłużając zaczynajmy.
Buty ze skóry licowej
Pielęgnacje butów zaczynamy od przetarcia ich szczotką z włosia końskiego, a następnie bawełnianą szmatkę nasączamy silnym, lecz bezpiecznym płynem do czyszczenia skór - Saphir Renomat. Jest to bardzo silny środek czyszczący, dlatego najlepiej sprawdzić na cholewce buta, czy po przetarciu nie zaczyna być widoczna jasna plamka. Wysokiej klasy obuwie barwione jest za pomocą bardzo głęboko penetrujących i trwałych pigmentów, więc nie musimy się obawiać starcia farby do"gołej skóry".
Buty z zaaplikowanym renomatem zostawiamy na 15 minut, aby renomat wysechł. Szczotką z włosia końskiego ścieramy renomat. Po tak ciężkim zabiegu aplikujemy odżywczy tłuszcz do skór Saphir Dubbin. Jest to odżywka do butów o wysokiej zawartości tłuszczy zwierzęcych. Zapobiega pękaniu skóry, przesuszaniu. Dzięki temu skóra pozostaje miękka oraz elastyczna, a przy okazji zwiększają się właściwości hydrofobowe buta. Należy natrzeć but cienką warstwą tłuszczu. Im większa będzie ta warstwa, tym but będzie dłużej ją wchłaniać. Może to trwać nawet 48 godzin.
Dlatego, jeśli nie masz czasu, to możesz (niestety) pominąć ten krok i użyć tzw. "płynnego złota". Jest to Saphir Renovateur, odżywka, która delikatnie czyści, ale największą jej zaletą jest głęboka regeneracja skóry. Jest to też nasza baza do past z pigmentem oraz wosków. Kolejnym korkiem po odżywieniu skóry jest nałożenie pasty z wysoką zawartością pigmentu - Saphir Pommadier Cream, aby odświeżyć kolor naszego obuwia. Nakładamy 2-3 warstwy. Pierwszą szczotkujemy po około 5 minutach i powtarzamy ten krok jeszcze 2 razy. W tym momencie możesz już zauważyć lekki połysk, jaki pojawia się na naszym odświeżonym bucie.
Często słyszy się o butach "wyglancowanych" na błysk, lusterko, albo, że można się w nich przejrzeć. "Glacage" z francuskiego polega na wypolerowaniu noska oraz niekiedy cholewki buta woskami do polerowania obuwia takimi jak Saphir Pate de Lux czy Mirror Shine. Na lekko zwilżoną bawełnianą ściereczkę aplikujemy niewielką ilość wosku (im więcej go nałożymy, tym trudniej nam będzie go rozetrzeć). Kulistymi ruchami wcieramy lekko wosk w but. Gdy ściereczka będzie gładko się ślizgać po powierzchni noska, zwilżamy lekko ściereczkę zimną wodą i polerujemy samą wodą. Gdy znowu powierzchnia jest śliska, nabieramy coraz mniejsze ilości wosku i naprzemiennie polerujemy z wodą. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, warstw może być od 12 do 15 na nowych butach.
Buty ze skóry zamszowej
Wbrew pozorom nie jest tak trudno zadbać o buty ze skóry zamszowej. Proces zaczynamy od oczyszczenia obuwia szczoteczką do zamszu z wszelkich zabrudzeń. Następnie gumą do zamszu np. Saphir Gommadin, usuwamy wszelkie pozostałe zabrudzenia, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka. Kolejnym krokiem jest mokry cleaner Saphir Omnidaim (w proporcjach z wodą 50 na 50) i załączoną do zestawu szczoteczką czyścimy buty. Spłukujemy delikatne pianę czystą wodą, żeby zbytnio nie zmoczyć buta. Ponownie szczotkujemy buty szczoteczką do zamszu.
Aby odświeżyć kolor używamy renowatora do zamszu Saphir Suede Renovetine, który przy okazji zwiększa właściwości hydrofobowe skóry. Ponownie używamy szczoteczki do zamszu. Naszym ostatnim krokiem w pielęgnacji obuwia zamszowego jest użycie impregnatu/protektora. Jest nim Saphir Protector. Aplikujemy go po wyschnięciu obuwia. Jego zadaniem jest ochrona przed wilgocią oraz zabrudzeniami skóry.
Jak widać, z prawidłową pielęgnacją zamszu jest mniej zachodu. A z pozoru wydaje się całkiem odwrotnie, prawda?