ZACK ROMAN
Czasem jest potrzebny impuls
Czasem jest potrzebny impuls

Czasem jest potrzebny impuls

Było to gdzieś trzy lata po założeniu bloga. Studio Szarmant okazało się małym sukcesem, ale okupionym ciężką pracą dzień i noc. Prowadzenie bloga, dystrybucja tkanin garniturowych, tworzenie marki odzieżowej oraz sklepu internetowego – brakowało doby na to wszystko. W początkach działalności bardzo długo broniłem się przed delegowanie obowiązków i zatrudnianiem nowych członków zespołu. W efekcie przybrałem na wadze 10kg, a fizycznie czułem się najgorzej w życiu. Siedzący tryb życia, kiepska dieta, alkohol, mało snu to wszystko się temu przysłużyło.

W styczniu 2014 zostałem zaproszony na kurs lawinowy w Tatrach. Były to jeszcze pionierskie czasu w marketingu internetowym, kiedy zamiast terminu influencer używano określenia bloger. Zadzwoniła do mnie koleżanka odpowiedzialna za social media w dużej polskiej firmie ubezpieczeniowej. „Roman, pytałam się z 20 blogerów i nikt nie chce jechać. Może ty?” Nie zastanawiałem się ani chwili, mimo że tematyka była odległa od klasycznej mody. I tak wylądowałem w schronisku Murowaniec. Garnitury oczywiście zostały w szafie.

Na nartach, dzięki Tacie, jeździłem od dziecka, ale w wieku dorosłym marzyłem o nieco bardziej przygodowym podejściu do gór. Wcześniej jeździłem już trochę poza trasami i gdzieś obiło mi się o uszy hasło skitouring. W skrócie jest to rodzaj turystyki zimowej na nartach: podejście w górę na fokach przypiętych do nart, a następnie zjazd. Często w dzikim i niedostępnym z wyciągów terenie. Prawda, że brzmi dobrze?

Po kursie pożyczyłem po raz pierwszy narty skiturowe w Kuźnicach i zrobiłem pierwsze podejście na Kasprowy. Spodobało mi się, ale jeszcze nie byłem gotowy. Szukałem wytłumaczeń, że nie znam nikogo kto skituruje, że nie mam sprzętu i że nie mam górskiego doświadczenia. Łatwiej było nie zmieniać dotychczasowego schematu.

Rok później kupiłem pierwszy zestaw skiturowy, pojechałem do Austrii na kilka dni, trenowałem podejścia i zjazdy. Grupa nie chciała – musiałem samemu, ale robiłem to blisko tras i wyciągów. W skrócie podejścia wymagają dobrej kondycji, ale technicznie najczęściej nie są trudne. Na wiele przełęczy, a nawet szczytów w Tatrach i Alpach da się po prostu wejść na nartach. Zdecydowanie bardziej wymagający jest zjazd, ale tutaj oddało moje wieloletnie doświadczenie narciarskie.

Po powrocie dostałem kolejne zaproszenie do udziału w kilkudniowej skiturze w Tatrach. Tym razem na skiturowej grupie na FB szukano chętnego uczestnika wyrypy po Tatrach. Ktoś się wymiksował i szukana na cito zastępstwa. Pomyślałem, że raz kozie śmierć. Często zbyt długa deliberacja sprawia, że ostatecznie na coś o czym marzymy, a nie znamy nie decydujemy się.

Pojechałem i już nie chciałem wracać ;) Kondycyjnie odstawałem od grupy, co nieco skomplikowało plany, ale się nie poddałem i nie wróciłem po pierwszym dniu. A blisko byłem tej decyzji, jak po zjeździe z Kopy Kondrackiej szedłem do apteki po plastry na obtarcia od butów skiturowych mając jeszcze w perspektywie dojście do schroniska Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Grupa przeszła tam Czerwonymi Wierchami – mi zarządzono zjazd z Kopy Kondrackiej i przejście doliną do schroniska.

Na następny dzień polecono mi wejście na Ornak i zjazd do Doliny Chochołowskiej. Grupa poszła na trudniejszą skiturę. Z duszą na ramieniu i z mapą, przy dobrej pogodzie i przy stabilnej pokrywie śnieżnej, poszedłem, wszedłem i zjechałem. Byłem pijany szczęściem, wolnością i przygodą. Zrobiłem to o czym w skrycie ducha zawsze marzyłem. To była moja wielka przygoda górska. Smak tych pierwszych podejść i zjazdów w Tatrach Zachodnich musiał być podobny do smaku odkrywania szczytów w Himalajach przez pierwszych odkrywców. Czułem się jak zdobywca gór - nie miało dla mnie żadnego znaczenia, że ktoś to już robił przede mną. W tym momencie byłem ja i nieznane mi góry oraz zjazdy w nietkniętym inną nartą śniegu. Po prostu bajka.

Skitury tak bardzo mi się spodobały, że używając pokerowej nomenklatury zrobiłem all-in. Zimą i wczesną wiosną kilka razy w miesiącu byłem w Tatrach na skiturach. Zawrat, Krzyżne, Liliowe, Świnicka, Karb – te tatrzańskie klasyki padły moim łupem jeszcze w pierwszym sezonie skiturów. Na koniec kolejnego, w kwietniu 2016, udało mi się zjechać z Rys – to taki chrzest dla narciarza wysokogórskiego. Długi i stromy żleb zwany Rysą to jest zjazd dla zaawansowanych. Dostarcza niesamowitych widoków i bardzo dużo emocji.

Kolejne sezony przyniosły nowe przygody skiturowe. Wyjazdy do Gruzji, Rumunii, Macedonii, Kosowa, Albanii, Austrii, Szwajcarii i Francji. Wielokrotne skiturowe przejścia Tatr, strome żleby, szerokie pola śnieżne, puch, firn, ale też bywały betony, lodoszrenie i kalafiory. W każdych warunkach trzeba umieć zjeżdżać. Nie tylko śnieg może być różny, ale i pogoda. Czasem rano masz słońce i niebieskie niebo, a w południe już mgły i porywisty wiatr. Zawsze trzeba zachować ostrożność.

W minionym sezonie zrobiłem alpejską sześciodniową turę Haute Route, czyli przejście na nartach z Chamonix do Zermatt. Idziesz na nartach z plecakiem, codziennie zmieniasz schroniska. Na koniec podjęliśmy próbę wejścia i zjazdu z Mont Blanc. Niestety na wysokości 4200 m musiałem się wycofać i zjechać do schroniska, bo dopadła mnie choroba wysokościowa. Skitury, a ogólnie góry uczą pokory. Nie zawsze się udaje. Może zawieść sprzęt, pogoda lub po prostu organizm.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon. Mam już pierwsze plany i z niecierpliwością wyczekuję większych opadów śniegu w Tatrach. Kondycyjnie jestem przygotowany, bo w zeszłym miesiącu ukończyłem połówkę Ironmana. O tym napiszę następnym razem. Latem też warto nie odpuszczać.

W firmie tez postanowiłem zrealizować swoje kolejne marzenie. Tak jak Studio Szarmant i później Zack Roman wzięło się z pasji do wełnianych tkanin i klasycznej elegancji, tak teraz pracuję nad kolekcją z pasji do gór. A co się stanie jak połączymy obie pasje?

Zobacz sam! http://bit.ly/ZackRomanSportswear

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium