ZACK ROMAN
Jak łączyć kolory ubrań?
Jak łączyć kolory ubrań?

Jedno z najczęściej zadawanych przez mężczyzn pytań, które wcale nie jest takie trudne do odpowiedzi.

Kiedy zaczynamy interesować się klasyczną elegancją, dobrze jest znać kilka sposobów w jaki możemy stworzyć stylizacje.

Są prostsze podstawowe sposoby, ale też i nieco bardziej złożone dla już bardziej zaawansowanych.

Nie przedłużając przejdźmy do konkretów.

 

 

 

 

Obserwacja influecerów, odnajdywanie inspiracji

Osoby początkujące w świecie klasycznej elegancji powinny zacząć od obserwowania innych. Instagram, Facebook, przeszukiwanie hashtagów. W końcu znajdziesz osoby, które zaimponują Ci swoim stylem oraz połączeniami kolorów oraz wzorów. Przeanalizuj te stylizacje i spróbuj je powielić tymi, które już masz w szafie. Taka analiza da więcej niż sztywne rady, które stają się mało praktyczne przy konfrontacji z ogromną ilością dostępnych możliwości łączenia wzorów i kolorów. Nie należy kopiować tych stylizacji lub kupować gotowych "setów", ale uczyć się od nich i wprowadzać pewne elementy do naszego własnego stylu.

Neutralna baza

Jest to jedna z podstawowych zasad doboru barw w męskiej elegancji i najlepszy początek. Będą to ciemne kolory tj. szarość lub granat, które uzupełnimy np. bielą lub błękitem. Najczęściej będzie to ciemny garnitur z jasną koszulą. Idealnym początkiem będą granatowe garnitury, blazer'y, szare, beżowe spodnie, białe, błękitne koszule. Nie ma możliwości popełnienia tutaj błędu, a przy okazji możemy poeksperymentować z kolorami dodatków. Ta neutralna baza idealnie nadaje się do stylizacji biurowych, wizytowych oraz formalnych. Czarny kolor już nie będzie tak łatwy do spasowania. Jest to najbardziej formalny kolor, dlatego stosuje się go zazwyczaj porą wieczorową ze stonowanymi dodatkami.

Kolory ziemi

Jedno z najmodniejszych ostatnio połączeń wciąż dominujących na targach mody we Florencji "Pitti Uomo". Wszelkie odcienie beżu, brązów, zieleni, szarości. Można je łączyć niemalże intuicyjnie, każdy do siebie pasuje. Czy to będzie brązowa marynarka, beżowa koszula i oliwkowe chino, czy dwurzędowy garnitur w odcieniu tabaki. Perfekcyjny zestaw pokazujący symbiozę kolorów ziemi. Zdecydowanie nadaje się do niezobowiązujących stylizacji, na przyjęcia koktajlowe lub śluby w stylu boho oraz rustykalnym.

Monochromatyczność, czyli jeden kolor w wielu odcieniach

Monochromatyczny zestaw polega na dobraniu całej stylizacji w jednym kolorze o wielu odcieniach. W ten sposób uzyskujemy wieloformatową lecz spójną stylizację. Najczęściej wybieramy wtedy odcienie granatu oraz niebieskiego, ale też i szarości. Za taką stylizację może nam posłużyć granatowy 3 częściowy garnitur z błękitną koszulą oraz granatowym krawatem. Taki „total look” możemy założyć do pracy, na biznesowe spotkanie oraz w mniej formalnym smart-casualowym stylu.

Kolory pokrewne, sąsiadujące

Kolejny sposób polega na tym, aby łączyć ze sobą kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw. Dzięki temu efekt jest spójny, nieco bardziej wyrazisty, niż w przypadku stylizacji monochromatycznych. Możemy więc połączyć granat z niebieskim oraz fioletem, a także z zielonym i żółtym. Taki sposób łączenia kolorów jest dużo lepszy niż na przykład łączenie dwóch odcieni granatu, które jest ryzykowne. Jeśli te barwy nie są dokładnie takie same, ich połączenie będzie nieestetyczne. Dlatego na przykład nie posiadając spodni do pary z granatową marynarką, lepiej dobrać do niej jakieś niebieskie, błękitne lub szare, niż inne granatowe. To samo dotyczy łączenia krawatu z marynarką. Jeśli ich kolor się nie zgadza, lepiej wybrać pokrewny. Takie połączenia kolorów głównie powinniśmy stosować w stylizacjach smart-casualowych (np. zestaw fioletowe chinosy z czerwoną marynarką oraz różową koszulą) i casualowych. Zbyt duża zabawa kolorami nie jest mile widziana w stylizacjach formalnych.

Jeden mocny kolor, kontrast

Ten sposób najlepiej łączyć ze stonowaną, neutralną bazą oraz wybrać mocny wyrazisty kolor/element. On ożywi naszą stylizację i wprowadzi do niej pewną dynamikę. Połączenie to będzie spójne, subtelne lecz wpadające w oko. Tym elementem może być prążek/krata na koszuli np. w odcieniu czerwieni, sweter, kontrastujący kolor spodni, kolor krawatu, skarpety i poszetki, kamizelka w innym kolorze niż garnitur. Bardzo często wykorzystujemy ten zabieg w stylizacjach ślubnych w celu wyróżnienia Pana Młodego z pośród gości. Wtedy przy gładkim i stonowanym kolorze garnituru dobieramy kontrastującą gładką, bądź we wzór kamizelkę. Dla przykładu do granatu dobieramy jasną szarość, beże, a do szarości możemy wybrać granat, błękit.

Kolor butów do stylizacji

Od razu możemy zaznaczyć, że czarny but jak najbardziej pasuje do granatowego garnituru. W butach również czerń jest najbardziej formalnym kolorem. Dlatego do formalnych stylizacji oraz wieczorowych najlepiej sprawdzą się klasyczne czarne wiedenki (ślub, bal, bankiet, formalny dress code), do mniej formalnych lub dziennych takich jak "cocktail party" idealnie sprawdzą się brązy oraz burgund brogues'y. Przy stylizacjach casualowych możemy śmiało wybrać granatowe, koniakowe monki lub loafers'y w różnych kolorach. Oczywiście są to tylko przykłady, kolory w butach można mieszać, natomiast zawsze dobierajmy stosowne obuwie do sytuacji.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium