ZACK ROMAN
Wszystkie oblicza wełny
Wszystkie oblicza wełny

 

Właściwości, cechy i pielęgnacja wełny

 

Mity na temat wełny

Pierwsze skojarzenie z wełną, zawsze przywodzi na myśl grube swetry i golfy o których w letnie dni zdecydowanie wolimy nie myśleć. To pierwszy i najbardziej popularny mit dotyczący wełny. Wełna nie jest materiałem, który wykorzystujemy tylko zimą.

A teraz wyobraź sobie standardowy, letni dzień. Chłodny poranek i wieczór oraz całkiem ciepły środek dnia. Chyba każdy z nas zna ten problem - wychodzimy rano - potrzebujemy czegoś grubszego, w ciągu dnia - jest nam za gorąco. My mamy na to niezwykle proste rozwiązanie - wełna.

Termoregulacyjne właściwości wełny sprawiają, że sprawdzi się ona zarówno podczas chłodniejszych momentów dnia, ale co najważniejsze - nie będzie nam w niej za ciepło, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie. Jak to możliwe? To po prostu natura. Wełna, którą używamy do produkcji naszych ubrań jest pozyskiwana podczas strzyżenia merynosów. Żyją one w bardzo ekstremalnym klimacie, w którym muszą znosić niezwykle ostre zimy ale też upalne lata, gdzie temperatura w ciągu dnia przekracza 30 stopni. Jeżeli owce bez problemu znoszą te warunki, to tym samym, kiedy zakładamy wełnę na siebie, otrzymujemy identyczne właściwości.

 

 

 

Wełna idealna na lato

Wełna bez problemu sprawdzi się podczas letniej pogody - kluczowa w tym przypadku jest oczywiście gramatura i splot. W lecie stosujemy mniejszą i rzadszy splot, zimą większą i gęstszy splot. Dzięki temu wełna to uniwersalny i wielozadaniowy materiał, który doskonale sprawdzi się latem, zimą a nawet podczas uprawiania sportu. Włókna wełniane doskonale odprowadzają pot, więc nawet podczas uprawnia ekstremalnych sportów, nie będziemy czuli na sobie wilgoci.

 

Czy wełna gryzie?

Wełna gryzie - to kolejny mit na temat wełny. Oczywiście, jeżeli korzystamy ze słabej jakości wełny, to każde ubranie będzie nas wtedy „gryzło”. Cała tajemnica ukryta jest w jakości włókna i jego obróbce. Jeżeli wełniane włókno jest odpowiednio przygotowane to nie powinno mieć mikrowłókien które z niego wystają. To właśnie te mikrowłókna odpowiadają za to, że słabej jakości wełna gryzie. Wełna wełnie nie równa więc jeżeli nie chcemy, aby wełniane ubranie nas gryzło, to zdecydowanie powinniśmy wybrać wełnę wysokiej jakości.

 

Jak dbać o wełnę? Pranie i prasowanie w praktyce

Wełna jest trudna w pielęgnacji - to jeden z bardzo popularnych mitów. Wełna jest łatwa w pielęgnacji - wystarczy stosować tylko kilka sprawdzonych rozwiązań i zasad. Po pierwsze nie pochłania brzydkich zapachów - wełnianych garniturów czy koszul nie musisz prać po każdym założeniu. Wystarczy że pozostawisz je na 1-2 dni do przewietrzenia i materiał odzyska swoją pierwotną świeżość. Kiedy już przyjdzie czas na pranie tu również nie ma wielkiego problemu. Takie rzeczy jak podkoszulki czy koszule bez problemu możesz prać w pralce - zwróć tylko uwagę na instrukcję prania na metce oraz skorzystaj z dedykowanego programu do delikatnych materiałów. Garnitur najlepiej oddać do pralni, ale bez problemu możemy robić to nie częściej niż raz na kwartał.

 

Jeżeli chodzi o prasowanie wełny, to tu również nie ma przeciwskazań. Najpierw należy sprawdzić wytyczne które znajdują się na metce. Wełna nie lubi wysokich temperatur, więc staraj się nie rozgrzewać żelazka do większej temperatury niż 150 stopni. Staraj się prasować ubrania „na lewej stronie” co pozwoli uniknąć efektu „błyszczenia”. Do prasowania możesz użyć wilgotnych bawełnianych ściereczek i prasować do momentu aż będą suche. Po prasowaniu warto położyć ubranie na płasko i pozwolić mu chwilę „odpocząć” przed założeniem.

 

Wełna w sporcie

Co ciekawe, wełna doskonale sprawdzi się jako odzież sportowa. Wełniane dresy czy też t-shirty będą doskonałym rozwiązaniem do uprawnia sportu przez cały rok - w lecie nie będziemy się pocić, ponieważ wełna odprowadzi nadmiar wilgoci z naszej skóry i odparuje go do atmosfery. W zimę wełna zapewni komfort termiczny nawet w niskich temperaturach. Dresy i t-shirty z naszych poprzednich kolekcji testowaliśmy podczas ekstremalnych biegów w ciepłe dni, a także podczas mroźnych zimowych wieczorów. O każdej porze roku sprawdziły się doskonale.

 

 

Wielozadaniowość wełny

Wełna jest doskonałym wielozadaniowym materiałem. Podczas letnich dni, wełniany garnitur, koszula czy t-shirt o odpowiednim splocie i gramaturze sprawdzą się idealnie. Termoregulacyjne właściwości wełny zadbają o twój komfort termiczny - naprawdę nie musisz się martwić, że w wełnie się spocisz. Wiemy to nie tylko z naszego doświadczenia ale także z relacji naszych klientów, którzy wybierają nasze wełniane garnitury na ślub. To czas, w którym mokre plamy nie są wskazane - dlatego tak wielu naszych klientów decyduje się na ślubny garnitur z wełny całorocznej - bo ma pewność, że na własnym ślubie nie będzie ociekać potem. Prędzej taka sytuacja  przydarzy Ci się w poliestrowym garniturze, który po prostu nie przepuszcza powietrza. Wełna doskonale oddycha i oddaje wilgoć do otoczenia, więc nie grożą Ci „mokre plamy” na plecach czy pod pachami. Tak jak wspominaliśmy wcześniej - to nie żadna tajemna technologia, tylko po prostu natura.

 

Jak widać, wełna jest doskonałym, wielozadaniowym całorocznym materiałem. Zimą wełna jest oczywistym wyborem, ale latem wiele osób uważa, że w wełnie może się pocić, będzie jej za gorąco. Jak widać to ogromny błąd. Wełna jest doskonałym wyborem na lato i podczas upałów sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż sztuczne materiały jak poliester czy poliamid.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium