ZACK ROMAN
Rodzaje kołnierzyków – wybierz idealną koszulę dla siebie!
Rodzaje kołnierzyków – wybierz idealną koszulę dla siebie!

Kent, spread, cutaway… To tylko kilka spośród wielu nazw, z którymi możesz się spotkać, kiedy mowa o koszulach. Każdy mężczyzna powinien poznać podstawowe rodzaje kołnierzyków, aby świadomie kształtować swój styl. Ale jak się w tym nie zgubić? Po to powstał ten przewodnik!

Klasyczna moda to bogactwo propozycji dla każdego. Dlatego tak bardzo ją lubimy. Tradycyjne rodzaje kołnierzyków pasują do różnych kształtów twarzy i stylów ubioru. Ale wszystkie prezentują się po prostu świetnie. Warto więc czerpać z ponadczasowych rozwiązań, nie ulegając chwilowym modom. Wtedy mamy pewność, że zawsze będziemy dumni ze swojego wizerunku. A nasze zdjęcia nie zestarzeją się – nawet po kilkudziesięciu latach!

W tym przewodniku przybliżamy podstawowe typy kołnierzyków, omawiając ich najważniejsze cechy. Podpowiadamy też, jak je nosić i jakich błędów unikać. Po przeczytaniu raczej nie będziesz miał już wątpliwości, jaki kołnierzyk wybrać w sklepie albo zamówić w ramach szycia na miarę. Do dzieła!

Rodzaj kołnierzyka a kształt twarzy

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych fasonów, musimy poświęcić chwilę zasadom. Czasem spotykamy się z tezami stylistów, według których część mężczyzn nie może nosić jakiegoś typu kołnierza ze względu na kształt twarzy, długość szyi czy inne cechy. Jak to jest naprawdę?

Nie ma tu ścisłych rygorów i większość z nas może dość swobodnie wybierać rodzaj koszuli, kierując się po prostu własnym upodobaniem. Zawsze należy się uważnie przejrzeć w lustrze i zastanowić, czy konkretny kołnierzyk nam odpowiada, ale to chyba oczywiste.

Powinniśmy jednak pamiętać o zasadzie przeciwwagi. Na czym polega? Kołnierzyki o wąsko rozstawionych wyłogach, kierujących się ku dołowi, są polecane mężczyznom o szerokiej twarzy. To oznacza, że na przykład Leonardo DiCaprio czy Brad Pitt najlepiej wyglądają, nosząc fason kent i zbliżone. Jeśli natomiast masz raczej podłużną twarz, to idealna dla Ciebie jest koszula z szerokim kołnierzem, skierowanym bardziej na boki. Zatem kołnierzyk włoski czy cutaway polecamy mężczyznom takim jak Benedict Cumberbatch i Ryan Gosling.

Dlaczego to tak istotne? Bo w ten sposób osiągasz zrównoważony wizerunek, który podoba się większości osób. Sprytnie stosując takie triki, nawet mężczyźni tędzy wyglądają szczupło. Natomiast lekceważąc dobór kołnierzyka, można niekiedy osiągnąć efekt karykaturalny – na przykład wizualnie wydłużyć i tak podłużną twarz.

Ale podkreślmy, zdecydowana większość mężczyzn ma przed sobą wiele opcji i może nosić każdy z klasycznych kołnierzyków. O zasadzie przeciwwagi warto pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam, by zrobić doskonałe wrażenie.

Poza tym trzeba jeszcze zwracać uwagę na szerokość wyłogów. W latach 70. modne były rozbudowane, szerokie kołnierze, które przytłaczały niektórych mężczyzn. Natomiast ostatnio dominują małe i wąskie wyłogi, odpowiednie tylko dla bardzo szczupłych panów. Znowu okazuje się, że moda lubi nas zwodzić, podczas gdy klasyka oferuje najlepsze rozwiązania.

W Zack Roman szyjemy koszule o uniwersalnych proporcjach. Tradycyjne fasony pasują wszystkim. Dlatego teraz przejdziemy do omówienia sztandarowych propozycji.

Klasyczne rodzaje kołnierzyków

KOŁNIERZYK KENT

Kołnierzyk typu kent jest w świecie anglojęzycznym znany również jako point collar albo straight collar. To prawdopodobnie najpopularniejszy fason. Jest odpowiedni zarówno do koszul eleganckich, jak i sportowych. Dobrze wygląda z muchą, ale też z krawatem zawiązanym wąskim węzłem, na przykład four-in-hand.

Jak wspomnieliśmy, jest szczególnie polecany osobom o szerokiej twarzy – zwłaszcza, gdy wyłogi są przedłużone i skierowane zdecydowanie w dół. Natomiast standardowy kent pasuje w zasadzie każdemu. Istnieje wiele wariantów, z których każdy wybierze coś dla siebie.

PIN COLLAR

To jeden z najbardziej wytwornych i oryginalnych wzorów. Lśniąca spinka do kołnierzyka nie tylko przyciąga wzrok, ale też pięknie eksponuje węzeł krawata. Dlatego koszula pin collar jest idealna na specjalne okazje. Jak łatwo się domyślić, tego fasonu nie należy nosić bez krawata. Polecamy wąski węzeł, na przykład four-in-hand albo albert.

TAB COLLAR

Ten wzór również sprawdzi się na szczególne okazje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać go na co dzień, w zestawach biznesowych. Koszulę tab collar wyróżnia pasek materiału, czyli ściągacz, którym spinamy wyłogi ze sobą. Ten rodzaj koszuli również jest przeznaczony do noszenia tylko z krawatem.

KOŁNIERZYK WŁOSKI

W świecie anglojęzycznym jest znany jako spread, co odnosi się do szeroko rozstawionych wyłogów. U nas utrwaliła się nazwa wynikająca ze skojarzenia z włoskim krawiectwem. Rzeczywiście ten typ kołnierzyka jest popularny w Italii, ale należy również do angielskiego dziedzictwa – spread to jeden z najchętniej stosowanych fasonów na Savile Row.

Koszula z kołnierzem włoskim, zdaniem wielu, prezentuje się dynamicznie, a nawet nieco agresywnie. Dlatego jest atrybutem nowoczesnych dandysów. Polecamy ją zwłaszcza osobom o podłużnej twarzy. Świetnie wygląda w stylu formalnym i krawata jest jego naturalnym sprzymierzeńcem. Jeśli lubisz szersze węzły, jak windsor czy półwindsor, to warto zestawić je właśnie z kołnierzykiem typu spread.

KOŁNIERZYK PÓŁWŁOSKI

Inaczej nazywany semi-spread. Ponieważ włoski fason nie wszystkim pasuje, powstała też jego bardziej umiarkowana wersja, nieco zbliżona do kenta. To prawdopodobnie najbardziej uniwersalny kołnierzyk, jeśli chodzi o dopasowanie do budowy ciała. Dobrze wyglądają w nim zarówno mężczyźni o wąskiej, jak i szerokiej twarzy.

Kołnierzyk półwłoski pasuje zarówno do węższych, jak i do szerszych węzłów krawata. Dobrze prezentuje się też z muchą i solo, w casualowych zestawach. Dlatego wielu świadomych mężczyzn traktuje ten fason jako podstawowy.

KOŁNIERZYK CUTAWAY

Jeśli spojrzymy z góry na kołnierzyk włoski, zobaczymy, że linia plisy i linia wyłogów tworzą kąt wynoszący prawie 90 stopni. Natomiast fason cutaway może ten kąt przekraczać. Jego wyłogi wyglądają, jakby ktoś obciął klasycznego spreada, nadając mu jeszcze bardziej dynamiczny wygląd. Taki właśnie jest cutaway, szczególnie polecany mężczyznom o podłużnej twarzy.

Ten kołnierzyk ma charakter mniej formalny od fasonów wymienionych powyżej. Można go nosić z garniturem – także biznesowym – ale nie zawsze pasuje do odświętnych sytuacji. Wówczas lepiej wybierać fasony takie jak kent czy włoski.

Często spotykamy się z tezą, że kołnierzyk cutaway jest przeznaczony do szerokich węzłów. Można go jednak nosić również z ładnie wykonanym four-in-handem. Albo w ogóle bez krawata. Koszule sportowe z kołnierzykiem cutaway prezentują się oryginalnie i nowocześnie.

EXTREME CUTAWAY

Jak łatwo się domyślić, to fason cutaway doprowadzony do skrajności. Chętnie noszą go dandysi z Włoch i innych krajów południowych, ponieważ tworzy wizerunek pełen nonszalancji. Ten styl jest z pewnością oryginalny, ale należy pamiętać, że nie pasuje do formalnych sytuacji. Tężsi mężczyźni powinni go unikać.

KOŁNIERZYK KLUBOWY

Koszula z okrągłym kołnierzykiem to inaczej piccadilly. Ma podobne cechy jak fason cutaway, z tym że zamiast kojarzyć się z Włochami, kieruje myśl ku Anglosasom. Jeśli lubisz modę retro i chcesz się prezentować jak prawdziwy dandys, wybierz kołnierzyk klubowy.

KOŁNIERZYK KUBAŃSKI

Szeroko otwarte wyłogi tworzą idealne uzupełnienie koszuli przeznaczonej do noszenia solo. Kołnierzyk kubański należy do klasyki już od prawie stu lat, ale ostatnio przeżywa renesans. To świetny pomysł na letni wizerunek.

BUTTON DOWN

Kołnierzyk na guziczki można nosić z krawatem lub muchą, w stylizacjach mniej formalnych. To moda kultywowana zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie żywa pozostaje tradycja Ivy League. Koszula button-down dobrze wygląda również bez krawata.

Jeśli Twoim stylem jest smart casual, to właśnie może być podstawowy fason w Twojej garderobie. Pasuje w zasadzie każdemu, ale warto zadbać o klasyczne proporcje wyłogów. Te najbardziej sartorialne układają się w literę S.

Włoscy dandysi niekiedy zapominają dopiąć wyłogi kołnierzyka typu button down. Twierdzą, że na tym polega sprezzatura. Najlepszym miejscem, by ją zaobserwować, są targi Pitti Uomo.

KOŁNIERZYK Z UKRYTYM GUZIKIEM

Ten fason, nazywany też hidden button, ma niewątpliwe zalety. Ukryte guziki nie obniżają jego formalności, a jednocześnie gwarantują, że wyłogi zawsze pozostaną na swoim miejscu. Jest to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy nosimy rozpiętą koszulę.

KOŁNIERZYK WYSOKI

Może być to kent, spread lub jeszcze inny wariant o podwyższonym fasonie. Często zapinany jest na dwa guziki. Koszula z wysokim kołnierzem jest idealna dla mężczyznom o długiej szyi. Natomiast powinni jej unikać panowie niscy i tędzy.

KOŁNIERZYK FRAKOWY

Inaczej łamany albo wingtip. Tradycyjnie jest przeznaczony do zestawu white tie, czyli do fraka. Część mężczyzn nosi go ze smokingiem, ale to kontrowersyjny pomysł. Ideałem w zestawie black tie jest specjalna koszula z kołnierzem typu kent albo spread. Kołnierzyk frakowy lepiej nosić zgodnie z przeznaczeniem.

STÓJKA

Koszula męska bez kołnierza to najbardziej minimalistyczny i nieformalny fason. Tworzy wizerunek bezpretensjonalny i bezkompromisowy. Idealnie pasuje do koszul letnich, noszonych bez marynarki.

Znasz już podstawowe typy kołnierzyków, a co za tym idzie, także rodzaje koszul. Każdy z fasonów możesz zamówić u nas, wybierając materiał i wszystkie detale. To naprawdę świetna przygoda!

Koszule Zack Roman

Szycie na miarę

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami marki Zack Roman

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium