ZACK ROMAN
Jaki garnitur wybrać? Prosto z wieszaka, MTM czy Bespoke?
Jaki garnitur wybrać? Prosto z wieszaka, MTM czy Bespoke?

Czy garnitur prosto z wieszaka spełni Twoje oczekiwania?

I czy szycie na miarę jest dla każdego?

Ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości.

 

Chcesz kupić porządny garnitur, który będzie Twoją wizytówką. Najczęściej zaczynasz myśleć od sklepów z galerii handlowych. Ale znajomy podpowiada Ci, żebyś raczej poszukał dobrego MTM-u. Gdy zastanawiasz się, czym jest MTM, drugi znajomy mówi, że porządny garnitur można uszyć tylko u krawca. Kto ma rację?

W tym artykule omawiamy trzy główne metody szycia garniturów. Wyjaśniamy, czym się różni RTW od MTM i na czym dokładnie polega Bespoke. Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy, by wybrać najlepszą opcję dla siebie!

 

Garnitur Ready to Wear

RTW to najpopularniejszy sposób szycia garniturów, wszechobecny w galeriach handlowych, ale też w specjalistycznych butikach. Ready to Wear znaczy gotowy do założenia. I rzeczywiście możesz taki garnitur nosić od razu po zdjęciu ze sklepowego wieszaka, ale… pod warunkiem, że idealnie pasujesz do rozmiarówki danej firmy. Najczęściej tak nie jest – garnitur RTW wymaga poprawek.

Ale pamiętaj, że krawiec jest rzemieślnikiem, a nie cudotwórcą. Jeśli chcesz, by poprawki dały zadowalający efekt, musisz wybrać garnitur Ready to Wear wysokiej jakości. Po czym go rozpoznać? Najpierw ustalmy, czego unikać, a później przejdziemy do przykładów pozytywnych.

 

Garnitur RTW niskiej jakości

W kiepskiej jakości garniturach i marynarkach z wieszaka ramiona są sztywne i góra wygląda nienaturalnie. Popularnym rozwiązaniem jest też niska pacha, która sprawia, że cała marynarka podjeżdża do góry, ilekroć uniesiemy ręce. Może to brzmieć paradoksalnie, ale wyżej wszyty rękaw zapewnia nam znacznie większą swobodę ruchu.

W garniturach niskiej jakości proporcje często zaburza za wysoko usytuowany guzik. Poza tym marynarka sięga ledwie do połowy pośladków, co nie jest najwłaściwsze w przypadku garnituru formalnego. Jeśli chodzi o spodnie, to najczęściej spotykamy średni lub niski stan, w którym mężczyźni o większych gabarytach wyglądają kiepsko.

 

Garnitur Ready to Wear wysokiej jakości

Na szczęście istnieją specjalistyczne sklepy, w których znajdziesz garnitury i marynarki RTW najwyżej jakości. Co je wyróżnia? Często szyte są na konstrukcji Half Canvas, co oznacza, że marynarka ma wkład piersiowy z naturalnej włosianki. Dzięki temu ubranie lepiej oddycha i dopasowuje się do sylwetki. Ramiona są znacznie miększe, a klasycznie usytuowany guzik znajduje się na wysokości talii. Marynarki zakrywają pośladki, przez co wyglądają bardziej dostojnie.

W garniturach wysokiej jakości znajdziemy też sartorialne kroje. Mamy zatem dwurzędowe marynarki oraz te na dwa i pół guzika, które stanowią urozmaicenie klasycznej mody. Występują tu także szersze klapy i kieszenie o bardziej finezyjnym kształcie. Spodnie mają na ogół wyższy stan i zakładki zwiększające komfort. Oprócz tego o wysokiej jakości świadczą takie szczegóły jak ręcznie obszyta butonierka czy odpinane guziki w rękawach.

Ceny tych garniturów są niekiedy podobne do tych z galerii lub nieco wyższe. Jakość natomiast jest nieporównywalna.

Jak już wspomniałem, garnitur z wieszaka niemal zawsze wymaga dostosowania do sylwetki. I tu kluczową rolę odgrywa doradca Klienta. Odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony sprzedawca zaznaczy wszystkie konieczne poprawki. Po odebraniu od krawca garnitur będzie leżał świetnie. Wprawdzie nie da się zbytnio ingerować w konstrukcję marynarki, ale zwrócenie uwagi na wszystkie pozostałe kwestie zagwarantuje Ci efekt. Co więcej, doradca przekaże Ci swoją wiedzę o tym, jak powinien leżeć garnitur oraz jak go nosić.

W specjalistycznym butiku nie tylko robisz zakupy, ale też korzystasz z wieloletniego doświadczenia obsługi.

 

Garnitur MTM i Bespoke

Jeśli gotowe produkty nie satysfakcjonują Cię jakościowo, masz trudną sylwetkę, szukasz czegoś innego, albo po prostu chcesz mieć wyjątkowy garnitur z luksusowego materiału, to MTM jest dla Ciebie. A co właściwie kryje się za tymi trzema literami? Made to Measure znaczy zrobiony na miarę. Pojęcie to bywa mylone z szyciem krawieckim od zera (Bespoke). Różnica polega na tym, że MTM jest robiony na gotowym już wzorze, odszywanym na określony wymiar, tymczasem w bespoke szablon powstaje od zera. Skupmy się jednak na tym pierwszym zagadnieniu.

 

Garnitur Made to Measure

Ubrania szyte w systemie MTM są droższe od gotowych. Zazwyczaj cena garnituru zaczyna się od około 3 500 złotych. Cały proces trwa co najmniej dwa miesiące.

Na pierwszym spotkaniu doradca przeprowadzi z Tobą wywiad, na bazie którego zaproponuje tkaninę odpowiednią do okazji i pory roku. Dobierzecie podszewkę oraz guziki, położenie i kolor monogramu, a nawet rodzaj filcu pod kołnierzem. No i najważniejsze – ustalicie krój garnituru na podstawie gotowych modeli, które zostaną dostosowane do Twoich wymiarów.

Parafrazując Vesper z filmu James Bond: Cassino Royal, „są garnitury MTM i są garnitury MTM”. Niektóre firmy nie pozwalają ingerować w szablon, a usługa obejmuje wyłącznie dopasowanie rozmiaru. Ale w Zack Roman możesz zmienić niemal wszystko. Rodzaj klap, kieszeni piersiowej, kieszeni dolnych, wszycie rękawa.

Przed założeniem garnituru przymiarkowego doradca zbierze Twoje wymiary. Następnie ustala się zmiany w szablonie. Takie spotkania trwają od około godziny do półtorej. Pobierana jest zaliczka i w tym momencie rozpoczyna się realizację zamówienia. Po upływie 6-8 tygodni przychodzi gotowy garnitur i odbywa się pierwsza przymiarka. Garnitur powinien być jeszcze luźny, bo łatwiej taki dopasować, niż mniejszy poszerzać. Następnie wprowadza się poprawki. Kiedy garnitur leży już idealnie, dokonujesz dopłaty i odbierasz go. Finalna cena jest zależna między innymi od ręcznych wykończeń i użytych tkanin.

 

Garnitur Bespoke

Przejdźmy teraz do szycia Bespoke. To określenie znaczy: zrobiony na zamówienie. Chodzi o tradycyjne szycie u krawca. W polskich pracowniach dominuje konserwatywne podejście – używa się na ogół grubszych materiałów, a linia ramion jest dość sztywna . Nie każdy rzemieślnik uszyje marynarkę z lekkiej tkaniny w neapolitańskim stylu. Cena za uszycie garnituru Bespoke jest trudna do ustalenia. Krawiec wycenia projekt indywidualnie, w zależności od szczegółów.

W usłudze Bespoke garnitur powstaje od zera. Wszystko zatem da się dostosować do Klienta, a jedynym ograniczeniem są zdolności krawca. Ten zaś na podstawie wymiarów tworzy wykroje na papierze i docina do nich tkaninę. Co dzieje się dalej? Następuje kilka przymiarek, podczas których garnitur powinien być dopasowywany aż do skutku.

 

Myślę, że po przeczytaniu tego krótkiego wpisu wiesz już, na czym polegają trzy główne metody szycia garniturów. Na tej podstawie na pewno podejmiesz świadomą decyzję. A może masz jeszcze wątpliwości? Naszych doradców Klienta możesz złapać na Facebooku! Powstała też grupa Talk to Zack, gdzie możesz przedyskutować swoje pomysły. Zapraszamy!

 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ SZYCIA NA MIARĘ

 

Dowiedz się więcej z bloga!

Najciekawsze tkaniny na wiosnę

Amerykański garnitur. Wady i zalety

Jak Włosi zmienili męskie krawiectwo?

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium