ZACK ROMAN
Buty Berwick - co warto wiedzieć?
Buty Berwick - co warto wiedzieć?

Każdy mężczyzna zainteresowany klasyczną elegancją wie, że buty są bardzo ważnym elementem stroju. Błyszczące i zadbane stanowią ,,kropkę nad i” stylizacji, a pomarszczone i porysowane mogą odebrać jej cały urok. Ich wygląd nie zawsze wynika z braku dbałości – często jest to kwestia użycia materiałów słabej jakości, lub niewłaściwego procesu produkcji.

Dobrym wyznacznikiem jakości wykonania buta jest metoda łączenia cholewki z podeszwą oraz materiał, z którego ta druga jest wykonana.
Buty szyte zwykle wykonane są z lepszych materiałów niż te klejone, ponieważ nie opłaca się stosować drogiej metody produkcji, gdy produkuje się buty z taniego surowca. I właśnie takie szyte buty proponuje marka Berwick.

Jest to marka należąca do hiszpańskiej firmy Milan Classic SA z siedzibą w Almansie. Kompania ta powstała w 1991 roku i zajmuje się wytwarzaniem materiałów używanych między innymi podczas szycia butów. Berwick jest ich własną marką.

Proces powstawania butów został opatentowany w 1871 r. Przez Charlesa Goodyera Jr., został nazwany jego imieniem ,,goodyear welted”, i składa się z ponad dwustu różnych operacji. Szycie to gwarantuje trwałość, wygodę i izolację stopy.

Konstrukcja ramowa wymusza początkową sztywność i ciężar buta, ale wygoda jest w ten sposób zrekompensowana skórzaną wyściółką, podpodeszwą i korkowym wypełnieniem znajdującym się między podeszwą a podpodeszwą. Te trzy elementy wraz z użytkowaniem nabierają kształtu stopy użytkownika, tworząc punkty podparcia stopy w odpowiednich miejscach. Szlachetność tej konstrukcji, oprócz zapewnienia trwałości, pozwoli na naprawę w razie oznak zużycia.

Skóra cholewki także mięknie z czasem, szczególnie, gdy się o nią należycie dba i nawilża. Ważne jest, aby regularnie nakładać na buty warstwę kremu w odpowiednim kolorze. Miłośnicy wysokiego połysku mogą także potraktować noski i pięty woskiem, który, przy odrobinie wprawy, pozwali na uzyskanie efektu lustrzanego połysku.

Berwick ma w swojej ofercie bardzo różne modele butów, zarówno na bardziej formalne, jak i codzienne sytuacje. I my również mamy dla was zróżnicowane propozycje.

Monki

To buty z jedną lub dwiema klamrami zamiast sznurowadeł. Niektóre źródła mówią, że wymyślili je mieszkający w Alpach mnisi. Podobno starali się stworzyć pełne obuwie, ale z zapięciem takim, jak w sandałach, których używali wcześniej. Początkowo to właśnie te z jedną klamrą (single monk) były bardziej powszechne. W XX wieku monki ewoluowały, popularność double monków (czyli tych z dwoma klamerkami) zapoczątkowali Alexander McQueen i Yves Saint Laurent oraz włoska ikona mody Lino Ieluzzi pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. Ten ostatni, jako legendarny właściciel Al Bazar i twórca sprezzatury, ostatecznie je rozsławił.

Oxfordy

W XVII w. świat mody męskiej zdominowany był przez obuwie o podniesionym stanie, na ogół wąskie i z guzikami zamiast sznurówek czyli tak zwane boots (trzewiki lub sztyblety). Na początku XVIII w. zaczęto wprowadzać odmiany butów ze sznurówkami, które niektórzy mężczyzni nosili na bardziej formalne okazje. Z czasem obniżano także ich wysokość. Oxfordy, nazywane jeszcze wtedy balmoral, były bardzo popularne w Szkocji i Irlandii. To właśnie tam pojawiły się po raz pierwszy. Nazwę znaną do dziś zawdzięczamy popularności butów wśród studentów Oxford University w pierwszej połowie XIX w.

Derby

Elementem odróżniającym derby od butów typu oxford jest tak zwana otwarta przyszwa, czyli element buta z dziurkami na sznurowadła. W najprostszych słowach można powiedzieć, że wystaje ona na zewnątrz cholewki, a nie jest wszyta w środek, jak w przypadku oxfordów. Derby, znane także jako angielki, to wygodne i uniwersalne buty sznurowane do noszenia na co dzień do mniej formalnych, casualowych stylizacji.

Sneakersy

Współczesne trampki (sneakersy) rozpoczęły swą przygodę pod koniec XVIII wieku w Wielkiej Brytanii i służyć miały jako obuwie plażowe. Pierwsze sneakersy cechowały się prostą i minimalistyczną budową, a ich podeszwa wykonana była z gumy. Niestety, modele te posiadały jeden defekt - nie miały rozróżnienia pomiędzy butem na prawą, a tym na lewą stopę. W 1892 roku z inicjatywą wyszła amerykańska firma Rubber Company, proponując wygodniejszy model sneakersów, na które składała się płócienna cholewka i gumowa podeszwa. Z biegiem lat, rozpoczęła się masowa produkcja modelu, który zyskał nową nazwę, a mianowicie sneakers (od angielskiego sneak - skradać się).

A Ty wybrałeś już swoje buty od Berwicka?

Zobacz więcej >>>

Newsletter
Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i promocjami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium