ZACK ROMAN
Wełna merino. Jak o nią zadbać?
Wełna merino. Jak o nią zadbać?

Wełna merino. Jak o nią zadbać?

 

Wełna merynosowa świetnie grzeje, oddycha i jest miła w dotyku. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nią zadbać. W tym poradniku wyjaśniamy, jak prać, suszyć i prasować wełnę merino.

Już dawno podbiła świat klasycznej elegancji, a dziś szturmuje serca sportowców. Wełna merino ma niezwykłe właściwości, które zapewniły jej sukces na wielu polach. Jest bardzo miła w dotyku, a delikatny połysk nadaje jej szlachetny wygląd.

Zimowe dzianiny z wełny merynosów doskonale chronią przed zimnem, ale odprowadzają nadmiar ciepła i wilgoci na zewnątrz, nie pozwalając, byśmy się zgrzali. To samo włókno służy też do tworzenia ultralekkich tkanin typu fresco. Są przewiewne jak lny i znacznie bardziej odporne na zagniecenia.

Z wełny merino wykonuje się więc zarówno lekkie garnitury (chociażby nasz granatowy Morgan), jak i solidne swetry (znajdziesz u nas kilka modeli). Poza tym niedawno przygotowaliśmy kolekcję sportową wykonaną w całości z wełny merynosowej. Bo odzież termiczna może, a nawet powinna być naturalna!

 

Oczywiście o prawdziwą wełnę trzeba zadbać inaczej niż o syntetyki czy jeansy. Jeśli wypierzemy ją w wysokiej temperaturze, możemy się pożegnać z naszymi ubraniami. Przejdźmy więc do konkretów.

 

Jak prać wełnę z merynosa

Generalnie dzianiny merino wymagają delikatności i najlepiej prać je ręcznie. Alternatywą jest pralka z programem do wełny. Temperaturę wody należy ustawić na chłodną albo na 30 stopni, nigdy więcej. Zamiast proszku, najlepiej użyć specjalnego płynu do wełny, który zadba o miękkość materiału. Można też dodać środku do płukania.

Uwaga, najlepiej zrezygnować z wirowania. Jeśli nie możemy tego zrobić, ustawmy najniższe obroty. Intensywne wirowanie doprowadziłoby do sfilcowania naszych rzeczy.

Powyżej była mowa o dzianinach, czyli o koszulkach, swetrach, czapkach i innych akcesoriach. Jeśli chodzi o rzeczy wykonane z ekskluzywnych tkanin merino, jak marynarki, eleganckie spodnie i płaszcze, to oczywiście trzeba je nosić do pralni chemicznej. Na ogół wystarczy to zrobić raz na sezon. Wełna merino jest bardzo odporna na nieprzyjemne zapachy i zabrudzenia.

Rzeczy oddane do pralni, jak wiadomo, wrócą suche i odprasowane. Dlatego w kolejnym punkcie skupimy się na dzianinach. Nimi spokojnie możemy się zająć sami w domu.

 

Suszenie dzianin z wełny merino

Co bardzo ważne, wełny merino nie należy suszyć maszynowo. Również rozwieszanie jej na rozkręconym kaloryferze albo przy pracującym grzejniku jest złym pomysłem. Wełna powinna schnąć stopniowo, nie gwałtownie. Inaczej może ulec deformacji.

Trzeba też uważać, aby nie rozciągnąć ciężkiej od wody dzianiny. Dlatego pamiętajmy, że mokrych swetrów z merynosa nie należy wieszać na sznurku czy wieszaku. Powinno się je suszyć na płasko, na przykład na ręczniku. Również akcesoria, jak czapki czy kominy, najlepiej ułożyć w pozycji poziomej.

 

Jak prasować wełnę merynosową

Dzianiny z wełny merino są dość odporne na zagniecenia. Po wyschnięciu mogą się okazać gotowe do założenia od razu, bez prasowania. Jeśli jest inaczej, to na żelazku wybierz niską temperaturę. Pamiętaj tylko, by prasować na lewej stronie.

Tkaniny z wełny merino również możesz odprasować w domu. Ale z marynarkami i płaszczami należy podstępować bardzo ostrożnie – tak by nie zdeformować konstrukcji. Dobrą alternatywą jest parownica, która odświeża wełniane ubrania szybko i bezpiecznie.

 

Przechowywanie ubrań z wełny merino

Jeśli chodzi o przechowywanie wełnianych rzeczy, to Twoim wrogiem są wąskie wieszaki, szczególnie te metalowe. Swetry na nich umieszczone szybko ulegają deformacji. Podobnie jest z marynarkami. Dodatkową groźbę stanowi pojawienie się na metalowym wieszaku rdzy lub innego nalotu, który znajdzie się później na Twoich ubraniach. Zdecydowanie lepsze są szerokie wieszaki, drewniane lub syntetyczne, zbliżone do anatomii naszych ramion. Rzeczy na nich zawieszone mają właściwe oparcie.

Wieszaki to domyślny wybór, jeśli chodzi o przechowywanie marynarek i spodni. Ale swetry i koszulki można spokojnie trzymać na półkach czy w szufladach. Tak jest nawet lepiej, bo mamy pewność, że nasze rzeczy się nie porozciągają. Pamiętaj tylko, by ich nie upychać, bo inaczej dołożysz sobie prasowania. Do szafy czy komody warto włożyć środki odstraszające mole. Nigdy nie wiesz, co wleci przez okno czy przez wentylację.

 

Jak widać, o nasze merynosy trzeba dbać, ale to samo odnosi się do niemal wszystkich wełen. Po prostu, chcąc nosić dobrej klasy dzianiny i tkaniny, musimy się pogodzić z tym, że będziemy je traktować w delikatny sposób. To chyba nie jest tak wysoka cena za komfort i elegancję?

Powyżej zawarliśmy chyba wszystkie najważniejsze informacje. Szczegóły dotyczące prania i prasowania konkretnych rzeczy znajdziesz zawsze na metce. Lepiej ją sprawdzić, by nie zniszczyć sobie ubrań. Jeśli masz jeszcze pytania, skontaktuj się z nami na Facebooku! Możesz je zadać także na naszej grupie: Talk to Zack. Po to właśnie powstała!

 

SPRAWDŹ ZIMOWĄ KOLEKCJĘ SPORTOWĄ

ZOBACZ UNIWERSALNE SWETRY MERINO

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium