ZACK ROMAN
Jaki płaszcz na zimę wybrać i dlaczego wełna wełnie nierówna?
Jaki płaszcz na zimę wybrać i dlaczego wełna wełnie nierówna?

Płaszcz dobrej klasy wyróżnia się proporcjami oraz materiałem. Co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepszy?

Płaszcz zimowy to inwestycja.

Zapewne nie najważniejsza w Twoim budżecie, ale i tak warto jej poświęcić chwilę namysłu.

Bo wysokiej jakości płaszcz zapewni Ci doskonały wizerunek i komfort.

Chcielibyśmy się z Tobą podzielić naszymi doświadczeniami.

Z tego artykułu dowiesz się, na co dokładnie zwracać uwagę, by dobrze wydać pieniądze.

 

Jaki płaszcz na zimę wybrać?

 

Najkrótszą odpowiedź można zawrzeć w czterech punktach:

1. Jakość. Zapłać raz i ciesz się przemyślanym zakupem przez wiele sezonów

2. Naturalny materiał. Prawdziwa wełna owcza lub kaszmir są najlepszym wyborem

3. Klasyczny krój. Postaw na tradycyjne proporcje, które nie deformują sylwetki

4. Im prostszy styl, tym łatwiej go łączyć z resztą garderoby

 

 A teraz przejdźmy do szczegółów, bo to w nich siedzi diabeł!

 

1. Jakość

Jeśli chcesz zaoszczędzić na płaszczu, może się okazać, że tak naprawdę słono przepłacisz. Dlaczego? Bo kupisz rzecz z kiepskich materiałów, które szybko szarzeją i się mechacą. Bo wydasz pieniądze na płaszcz zaprojektowany w sposób deformujący sylwetkę. Bo będziesz nosił rzecz, za którą nie przepadasz.

Życie jest krótkie, więc szkoda czasu na półśrodki. Lepiej wybrać płaszcz, który wzmocni Twój wizerunek! Prawdopodobnie do tego stopnia, że znajomi będą pytać, skąd go masz.

Kupując wysokiej jakości płaszcz, który posłuży Ci przez kilka sezonów, oszczędzasz. Nie musisz szukać nowego okrycia co roku. I nie przyczyniasz się do marnowania zasobów naturalnych i wytwarzania góry śmieci. A to nas prowadzi do następnego punktu.

 

2. Naturalny materiał

Absolutnie kluczowe znaczenie ma skład materiałowy. Podkreślmy to mocno: rekomendujemy wyłącznie płaszcze wykonane w całości z naturalnych tkanin.

Jeśli chodzi o skład materiału, podstawowym wyborem jest wełna owcza, ze względu na dostępność i wytrzymałość. W grę wchodzą też luksusowe materiały, jak kaszmir, alpaka czy wełna wielbłądzia. Każdy z tych materiałów ma mnóstwo zalet, o których za chwilę.

A co jest złego w płaszczach z syntetyków, jak poliester, poliamid czy akryl? Wszystko. Takie materiały kiepsko grzeją i fatalnie oddychają. Może się okazać, że na zewnątrz wcale nie jest Ci ciepło, ale, wchodząc do sklepu czy autobusu, już po chwili jesteś zgrzany.

Wełna owcza i inne materiały naturalne zachowują się zupełnie inaczej. Fantastycznie ogrzewają, zapewniając jednak termoregulację. Twoje ciało oddycha, a wełna oddaje nadmiar ciepła na zewnątrz.

Dlaczego tak się dzieje? Zarówno owce, jak i wielbłądy, alpaki oraz kozy kaszmirskie żyją na terenach, gdzie mamy duże wahania temperatur. Ich sierść jest perfekcyjnie przystosowane do ochrony przed chłodem i przegrzaniem. A tkaniny syntetyczne nie mogą się równać z naturą.

Kolejną kwestią jest estetyka. Nawet jeśli syntetyczny materiał na pierwszy rzut oka nie różni się od wełny, to może się okazać, że po kilku założeniach brzydko zszarzeje i zacznie się mechacić. Poza tym syntetyki są zazwyczaj nieprzyjemne w dotyku.

Tymczasem dobrej klasy materiał wełniany świetnie zachowuje swoją barwę, ma ładną fakturę i przyjemny chwyt. Prawie wszyscy zauważą różnicę między płaszczem z takiej tkaniny a syntetykiem. Tak samo prosty, konsekwentny krój wyróżnia się na ulicy.

 

3. Klasyczny krój

Moda przemija, klasyka zostaje. Dlaczego tak się dzieje? Bo klasyczne kroje bardzo korzystnie wpływają na męski wizerunek. Podkreślają ramiona i klatkę piersiową, zaznaczają talię, budują proporcjonalną sylwetkę. To wysiłek pokoleń krawców – dyplomatka była dopracowywana przez prawie dwa stulecia. Nic dziwnego, że zdążyła zyskać doskonała formę.

A czy płaszcz w klasycznym kroju wygląda dziadkowo? Nic podobnego! My w Zack Roman czerpiemy z tradycyjnych wzorców, ale stosujemy lekką, odchudzoną konstrukcję. Efektem jest współczesny fason, który łatwo wpada w oko. Spójrz tylko na nasz ulster, bosmankę czy płaszcz polo!

 

4. Minimalizm

Wielu z nas ma w szafie tylko jeden albo parę płaszczy zimowych. Dlatego ta część garderoby powinna być uniwersalna. Prosty styl, bez zbędnych udziwnień i ozdób, gwarantuje, że płaszcz wpisze się w dowolną stylistykę.

Warto podkreślić, że elegancki płaszcz męski można nosić nie tylko z garniturem. To praktyczna część garderoby, która wpisze się nawet w styl casual. Abyś jednak mógł nosić płaszcz do wszystkiego, wybierz minimalizm. Tkanina powinna być gładka lub w spokojny wzór i utrzymana w stonowanej kolorystyce.

Jeśli jednak lubisz eksperymenty – nic nie stoi na przeszkodzie! W ramach usługi szycia na miarę przygotujemy dla Ciebie dowolny płaszcz. Krój i detale dostosujemy do Twoich preferencji, a tkaninę będziesz wybierać spośród setek propozycji. Także tych awangardowych. Jeśli marzy Ci się bordowy płaszcz w kratę, będziesz go miał!

 

Wełna wełnie nierówna

A skoro mowa o wyborze tkaniny, to musimy dodać jeszcze jedno na koniec. Wełna owcza, kaszmir i inne materiały naturalne także mogą być niskiej jakości. Czym się zatem kierować? Na pewno własnym gustem, tym, jak materiał wygląda i jaki jest w dotyku. Ale nie sposób na oko ocenić jego trwałości i tu musisz zaufać fachowcom.

My w Zack Roman sprowadzamy materiały od najbardziej cenionych w świecie tkalni, w tym angielskich i włoskich. Abraham Moon’s, Brioni, Drago, Loro Piana, Piacenza, Scabal – to wszystko nazwy, które w sartorialnym środowisku mówią same za siebie.

Ale jest jedna sprawa, której możesz przypilnować: gramatura. Innymi słowy, chodzi o ciężar tkaniny, liczony w gramach na metr. Wielu producentów oszczędza, kupując cienką wełnę, w której zmarzniesz tak samo jak w syntetykach. Materiał na ciepły i trwały płaszcz zimowy powinien mieć gramaturę rzędu 600, 700, a nawet 800 g/m2. Wprawdzie większość sklepów tej wartości nie podaje, ale my w Zack Roman owszem. Możesz ją sprawdzić w opisach płaszczy z naszego sklepu.

 

Wiesz już chyba wszystko, co potrzebne, by dokonać przemyślanego wyboru. A jeśli jeszcze masz wątpliwości – napisz do nas na Facebooku! Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

 

Czytaj więcej na blogu!

Płaszcze z tkanin Loro Piana

Tkaniny garniturowe na jesień i zimę. SCABAL 20/21

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium